BOL ŞANSLAR

Begüm ÖZDİKİCİ
Begüm ÖZDİKİCİ

“Değer vermek kendinizle başlar. Kendine değer vermeyenin çevresine değer vermesi imkânsızdır. Ancak kendinizi severseniz etrafınızdakileri sevmeye başlarsınız”  diyen bir yazarımızın sözleri ile başlamak istedim. Gerçi zor bir konu kabul ediyorum… “Değer vermek” diyelim ve düşünelim. Hatırlıyor muyuz anlamını acaba?

Herkesin şaşkın bakışları içinde “Aaaa! Olur mu, elbet biliyoruz.” deyişini duyar gibi oldum. E deriz elbet, insanız biz. Daha neler neler deriz hem de …

Her zaman en iyisi olduğumuzu düşünür, küçük bir olumsuz eleştiride ya dünyamızı yıkarız ya da yıktığımız karşı olur. İyi niyetleri raflara kaldırdık, tahammül kelimesini çoktan sildik lügatımızdan. Değerli olan ancak bizim olandır veya bizim hak gördüğümüzdedir değer. Sağımız solumuz ne düşünmüş  kime ne? Biz düşünmüşüz ya “Ben bana yeterim havası…” Peki bu mudur kendimizi sevmek, bu mudur insanın kendini sevmesiyle başlayan? Kafamızı kaldırıp etrafa bakmayalı ne kadar oldu? Komşumuza en son ne zaman bir tebessüm vesilesi olduk ya da binamızdaki yaşlı bir ele dokunduk. Bakındık mı acaba hep kendi isteklerimiz eksiklerimiz derken yanı başımızdaki çaresizlere? Hasta olana şifa bizde değildir elbet ama bizdeki değerli olanı da sunmamak neden? Derdi olanı dinlemek de yeterlidir çare olamasak da… Gözdeki bir damla yaşı silebilmek… Aslında işin özü insan olabilmekte. Değer verebilmeyi becerilmekte. Bugün varız yarın yokuz diyen atalarımızın evlatlarıyız biz. Nankör olmak ne diye? Eskilerden almışız özümüzün temizliğini, sürdürmemek neden?

İnsanı  sadece kendi varlığından dolayı sevdiğimizde bir şey kaybetmeyiz ki. Sevmeyi aşıladığımızda etrafımıza kendimize kötülük yapmayız ki. Değerli olan sadece bizim olan değil her şey değerlidir diye çıksak yola, yolumuzu kaybetmeyiz ki.

Bence hepimiz düşünmeliyiz bir an da olsa durup bakmalıyız kendimize. Ne kadar seviyoruz kendimizi, bunu ne kadar paylaşıyoruz çevremizle… Var olmak kadar değerli başka bir şey yoktur. Çünkü insanoğlu ancak nefes alabiliyorsa bir şeyleri değiştirebilme şansı var demektir. Hepimize bol şanlar!!!

- Gaziantep Time, Begüm ÖZDİKİCİ tarafından kaleme alındı
https://gazianteptime.com.tr/makale/6061029/begum-ozdikici/bol-sanslar