En büyük gücümüz!

İnsanlık tarihinin en büyük icatlarından birisi yazıdır. Yazıyı Anadolu uygarlıklarından biri olan Sümerler bulmuştur. M.Ö. 3500 yıllarında tarihin akışını değiştiren bu buluş, ilk çağın da başlangıcı olmuştur.   

Tarihte okullar ilk kez yazıyı bulan Sümerler döneminde ortaya çıkmıştır. Yazının bulunması, ilk okulların açılması ve eğitim faaliyetleri Sümerlerin çok büyük bir medeniyet kurmasına yol açmıştır. Sümerlerden günümüze kalan kil tabletlerde yazılanlara göre, öğretmenlik bugün olduğu gibi o dönemde de kutsal bir meslekti.

Her meslek önemlidir. Ancak öğretmenlik biraz farklıdır. Çünkü öğretmenlerin eseri, yetişmiş olan insanlardır. Bu ülkeyi yönetenler, iş insanları, bilginler, sporcular, sanatçılar, doktorlar, mühendisler, işçiler, köylüler hemen hepsini yetiştiren öğretmenlerdir. Kısaca, geleceğimizi şekillendiren temelde öğretmenlerimizin verdiği eğitimdir.

İlk çağlardan günümüze öğretmenlere önem verilmesi, kutsal bir mesleğin temsilcileri olarak görülmesi tesadüf değildir. Çünkü, toplumların geleceği eğitime bağlıdır. Eğitim de öğretmenler tarafından verildiği için geleceğimizin öğretmenlerin elinde olduğunu söylemek yanlış olmaz. Atatürk de, öğretmenlere yönelik söylediği, " Yeni nesil sizin eseriniz olacaktır" şeklindeki sözleri ile bu noktaya dikkat çekmiştir.

Bugün dünya genelindeki kalkınmış ülkelere baktığımızda, eğitim meselesini kökten çözdüklerini görüyoruz. Nitelikli ve bilimsel eğitimde zirveye çıkan bu ülkeler, her alanda dünyada söz sahibi olmuştur. Biz de gelişmek, kalkınmak, uluslararası arenada daha güçlü olmak istiyorsak bunun yolu eğitimin niteliğini ve kalitesini artırmaktan geçmektedir.

"Her işin başı sağlık" derler. Doğrudur. Ancak aynı zamanda "Her işin başı eğitimdir" de. Çünkü eğitim olmadan hiçbir işte hedefe ulaşamayız. Ulaşsak da bu başarı kalıcı olmaz. Yani her sorunun çözümü eğitimden geçiyor.

Bir ülkenin en değerli varlığı, en büyük sermayesi yetişmiş insan gücüdür. Bunu sağlayacak olan da öğretmenlerdir. O zaman öncelikle eğitimde hedeflediğimiz başarı düzeyini yakalamak lazım. Eğitime önem vermeli, öğretmenlerin yaşam standartlarını ve çalışma koşullarını daha da iyileştirmeliyiz. 

Unutmayalım ki, eğitime yapılan yatırımlar ve öğretmenlere verilen değer hiçbir zaman karşılıksız kalmayacaktır. Çağın gereklerine uygun bir şekilde iyi yetişmiş, donanımlı öğretmenlerin yetiştireceği genç nesiller, ülkemizi medeniyet yarışında ileriye götürecek en büyük gücümüz olacaktır.

 Bugün 24 Kasım Öğretmenler Günü'nü kutluyoruz. Fedakar ve idealist öğretmenlerimiz her türlü övgüyü hak etmektedir. Ancak, öğretmenlerimizi sadece 24 Kasımlarda değil her zaman hatırlamalı, onlara gereken önemi vermeliyiz.

Eğitimin kalitesini iyileştirmek, öğretmene yatırımdan geçer. Elbette fiziki mekanlarla eğitim teknolojilerine yatırım da göz ardı edilmemelidir. Ancak, eğitimi sadece devletin görevi olarak görmek de yanlış olacaktır. Her bireyin bu alanda destek olması, fedakarlık yapması gerekmektedir. Bunu daha iyi bir gelecek için yapmak zorundayız.

Bu duygu ve düşüncelerle tüm öğretmenlerimizin 24 Kasım Öğretmenler Günü nü kutluyor, Başöğretmenimiz Mustafa Kemal Atatürk ve hayatını kaybeden tüm eğitmenlerimizi saygı ile anıyorum.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Babat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.