Büyükşehirlerde kurban kesmek...

İslam alemi olarak bir Kurban Bayramına da kavuşmanın mutluluğunu yaşıyoruz.
Diyanet İşleri Başkanlığı'nın internet sitesinde kimlerin kurban kesmekle yükümlü olduğu şöyle anlatılmaktadır:
"Kurban kesmek, akıl sağlığı yerinde, büluğa ermiş (ergen olmuş), dinen zengin sayılacak kadar mal varlığına sahip ve mukim olan her müslümanın yerine getireceği malî bir ibadettir. (Merğînânî, el-Hidâye, VII, 148). Temel ihtiyaçlarından ve borcundan başka 80.18 gr altın veya değerinde para ya da eşyaya sahip olan kimselerin kurban kesmesi gerekir (Mevsılî, el-İhtiyâr, IV, 252-256; İbn Âbidîn, Reddü’l-muhtâr, IX, 452-453). Ayrıca kurban mükellefiyeti için aranan nisabın üzerinden, zekâtın aksine bir yıl geçmesi şart değildir."

Dinimizde önemli bir yeri bulunan kurban ibadeti aynı zamanda sosyal yardımlaşma ve dayanışmanın da en güzel örneklerinden biridir. Ancak büyük şehirlerde yaşayanlar için kurban kesmek genellikle eziyetli bir iş haline dönüşmektedir. Bayram öncesi kurbanlığın alınması, nakliyesi, uygun bir yerde bir kaç gün muhafazası ve nihayet bayram günü bir kasap bulunarak kesilmesi kolay olmamaktadır. Belediyeler, kurban ibadetini kolaylaştırmak için büyük çaba gösterse de, kurban kesim yerinde sabahleyin sıraya girip akşam saatlerine kadar bekleyen çok kişi olmaktadır.
Gaziantep Yardım Vakfı, 28 yıldan bu yana din, dil, ırk ayrımı yapmadan yoksulun yüzünü gülmesine vesile olan bir sivil toplum kuruluşudur. Vakfın en önemli faaliyetlerinden birisi de her yıl 400 kadar kurbanın dini vecibelere uygun ve hijyenik koşullarda kesilmesinin sağlanmasıdır. Vakıf Başkanı Ergun Yetkin, vatandaşların kurbanlarını yorulmadan, kolay bir şekilde ve kurallara uygun olarak kestirmeleri için tüm tedbirlerin alındığını açıkladı. Gaziantep Yardım Vakfı'nın her Kurban Bayramında verdiği kurban kesim hizmeti şu şekilde gerçekleşiyor:
Vakıf tarafından, 400 kadar küçük baş kurbanlık tek tek seçilerek satın alınıyor. Bu hizmetten yararlanmak isteyenler vakıfla irtibata geçerek yaklaşık kaç kilogram ağırlığında kurbanlık istediklerini bildiriyorlar ve kesim için de randevu alıyorlar. Randevu saatinde vakfa giderek kurbanlık hayvanı seçiyor, satın alıyor ve kestirilmesini sağlıyor. Vatandaşlar kurbanlık hayvanın etinin tamamını alıp evine götürebildiği gibi bir bölümünü yoksulların sofrasına ulaşması için vakfa bırakabiliyor. Bu etler soğuk hava depolarında bekletilerek yıl içerisinde yoksul ailelere ulaştırılıyor.
ALKIŞ TOPLAYAN BİR KAMPANYA: KURBANTEP
Gaziantep Valiliği koordinasyonunda, Büyükşehir Belediyesi, Şahinbey Belediyesi, Şehitkâmil Belediyesi, Türk Kızılayı Gaziantep Şubesi, Türk Diyanet Vakfı, Gaziantep OSB Başkanlığı, Esnaf ve Sanatkârlar Odaları Birliği, Gaziantep Sanayi Odası, Gaziantep Ticaret Odası, Güneydoğu Anadolu İhracatçı Birlikleri,  Gaziantep Ticaret Borsası işbirliğinde bu yıl üçüncüsü gerçekleştirilen KurbanAntep projesi protokolü imzalandı.
Geçen iki yılda Kızılay ve diğer kurumlar işbirliğinde yürütülen projeye bu yıl Türkiye Diyanet Vakfı da dahil oldu. KURBANTEP projesi ile vekâlet yoluyla kesilecek kurbanlar,  kavurmaya dönüştürülerek Türk Kızılayı ve Türk Diyanet Vakfı işbirliğinde Gaziantep’teki ihtiyaç sahibi vatandaşlara yıl boyunca ulaştırılacak. KURBANTEP projesi ile hayırseverler Diyanet veya Kızılay aracılığı ile kurban ibadetlerini yerine getirebilecekler.
Diğer vekaleten kesilen kurbanlarda, sivil toplum kuruluşları ya da herhangi bir kuruluşla yaptığınız kurban bağışı dünyanın ya da Türkiye’nin herhangi bir yerinde ihtiyaç sahiplerine ulaştırılıyor. KurbanAntep projesi ile bu kurbanlar Gaziantep’teki ihtiyaç sahiplerine dağıtılıyor.  
Gerek dinimizde gerekse de toplumsal yaşantımızda önemli bir yere sahip olan Kurban Bayramını kutlar, insanlığın kurtuluşuna vesile olmasını dilerim.

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Ali Babat - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.