Aura Renklerinin Anlamları

Aurayı okuma ya da görme süreçlerinde renkler büyük anlamlar ortaya koyar. Renklerin kendileri veya diğer renklerle karışımları, parlaklıkları, durulukları, siyah ya da beyaz ile karışımları aura enerji kalitenize ve durumunuza dair güçlü bilgileri sembolize eder. Auradaki renk değişikliği fiziksel veya ruhsal durumun da belirtisidir. Auranın ana renkleri gökkuşağını içerir. Aura gökkuşağında olmayan renkleri de içinde barındırır. Aurada siyah ve beyaz da vardır. Renklerin hiçbirini asla ‘iyi’ veya ‘kötü’ diye adlandıramayız. Her rengin bir anlamı olmakla beraber özellikleri de vardır ve renkler birbirleri ile uyum içindedir. Şayet renklerden biri eksilirse, renk karışımı oluşur ve bu renklerin içinde beyaz olmazsa denge bozulur. Her rengin kendine özgü özelliklerine geçmeden önce renkler hakkında genel bir bilgi vermek daha doğru olacaktır. Öncelikle gökkuşağı renklerinin nasıl oluştuğunu anlarsak, aurada oluşan renkleri daha iyi anlarız. Gökkuşağı yağmurlu havanın ardından ortaya çıkar, ben buna dünyanın aurası diyorum. Gökkuşağı renkleri, beyaz ışık hüzmesi içinde Güneş’ten gelen ışınların su damlaları içinde geçerken kırılması ve yansımasıyla oluşur. Bu renklerin oluşumunu bir camı ya da aynayı güneşe tutarak da izleyebilirsiniz. Güçlü yağmur damlalarında gökkuşağının renkleri daha canlıdır, daha az yağmur damlalarında ise gökkuşağının renkleri zayıftır. Auramızdaki renkler de ruhsal ve fiziki durumumuzdaki değişikliklere göre canlılık ya da solukluk gösterir.

 Ayrıca renkler kendi içlerinde gücü ve güçsüzlüğü barındırır. Her aura renginin kendine özgü bir titreşimi vardır ve de her aura yakınındaki bir diğer aura ile iletişimdedir. Yakınınızda olan bir insanla uzunca süre yakın temasta olursanız auralar aracılığıyla enerji alışverişi başlar. O kişinin aura alanına girersiniz, o kişi de sizin aura alanınıza girer. Samimi yaklaşımlarda bu enerji alışverişinin akım hızını arttırırsınız. Bu şekilde auralar birbirlerinden sağlıklı, sağlıksız, olumlu ve olumsuz enerjileri aktarmaya başlarlar. Hastalıkları da bu aura katmanları üzerinden birbirimize bulaştırırız. Bu sebeple bu korona zamanında kimse ile yaklaşmamanızın istenmemesi de buna bağlıdır. Kendinizi ve başkasını düşünerek bu mesafeyi koruyunuz. Eterik beden mesafesi her insanın bir kolu ile diğer kolu arasıdır.

 Bir atasözü der ki ‘Körle yatan şaşı kalkar’. Birbirine benzeme de bu yol ile olur. Etrafınızdaki kişilerden biri ile çok sık beraber olmanız enerji alanınızı korumanızı zorlaştıracaktır. Bu bilimsel çalışmalarla da ispatlanmıştır. İki insan yakınlaştığında beyin enerji dalgaları/ frekansları birbirinden etkilenmeye başlar. Bu nedenle kimlerle çok fazla zaman geçirdiğinize dikkat edin. Eşlerin kalpleri arasında gözle görünmeyen eterik enerji bağı oluşması, yakınlaşma, aşk enerjisi, bedensel dokunuşlar ve samimi yakınlaşmalarla oluşur. Bu da bir nevi aura enerji titreşimi ile gerçekleşen akımdır. Sevgililer veya eşler ilişkileri yürümediğinde ayrılırlar ancak bu bağlar birbirinden kopmak istemezler, ondan dolayı kalplerinde dayanılmaz bir acı onlara ıztırap verir.

Üç ana renk, kırmızı, sarı ve mavi: Bu ana renkler diğer karışık renkleri oluşturan ana renklerdir. Bu renkleri siyah ve beyaz ile karıştırdığımızda açık ya da koyu renkler elde ederiz. Bu renklerin eterik bedeninizde karıştırılmasıyla enerji kaliteniz değiştirilebilir.

 Kırmızı rengin anlamı: Tutkunun, liderliğin ve iradenin rengidir kırmızı. Enerji merkezi olan birinci kök çakrasının da rengidir. Kırmızı, yaşamı biçimlendirmeyi ve yaşam savaşını simgeler. Rengi koyulaştığında kişinin bencil, kızgın, huzursuz, tedirgin ve öfkeli olduğunun ifadesidir. Canlı bir şekilde parladığında fiziksel bedenimizdeki hastalıkları ve iltihaplanmaları işaret eder. Açık pembe bir renge dönüştüğünde ise mutlu ve aşk dolu bir beraberliği temsil eder. Alerjilerde bedendeki bölgelerde kırmızılıklar görülür. Bu rengin uyum içinde olması kalp çakrasına bağlıdır. Yeşil renk, kırmızı renk enerjilerin gelişimini ve oluşumunu destekler. Kalp ve kök çakrası birbirleri ile bağlantıda olduğundan kalp bölgesi de bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi için aktifleştirilmelidir. Şayet kırmızı renk enerjisi cılızsa bağışıklık sistemi zayıflar. Dengede olan kırmızı renk, canlılığın, irade gücünün varlığının, dinamizmin, gerçekliğin, motivasyonun, yeteneğin, kozmik enerji doluluğunun, anlamlı hayatın, idare yeteneğinin ve sağlıklı gelişiminin göstergesidir.

 Sarı rengin anlamı: Sarı parlayan ana renktir. Enerji merkezi bedenimizin güneşi olan üçüncü Solarplexus/ sindirim çakrasının rengidir. Güneşin rengi, titreşimleri, çözülümü ve kararlı bir şekilde çözülmeyi simgelerler. Düşüncenin, zihnin, zekânın, filozofların, felsefecilerin, analistlerin ve entelektüel kişilerin rengidir.

Soluk ve cansız sarı, maddi konularda sorunlar olduğunu ve bu konuda zihin karışıklığı yaşadığını gösterir. Canlı ve farklı sarı renk, zihnin ve düşüncelerin duruluğunu, dinginliğini ve ruhsal sağlığın dengede olduğunu belirtir. Kirli sarı, kurnazlığı, ihaneti ve ayrılığı gösterir. Ayrıca mide ve pankreas hastalığının işaretini verir. Sarı renk kafa üzerinde tepe çakrası viollet ile görüldüğünde beyin işlev fonksiyonlarının aktif çalıştığını gösterir. Bilge ve aydınlanmış kişilerin rengidir.

Mavi rengin anlamı: İletişimin rengidir, üçüncü ana renktir. Enerji merkezi beşinci boğaz çakrasının rengini sembolize eder. Parlak mavi renk, yaşam enerjisini, uyumu ve kendimizi daha iyi ifade etmemizi sağlar. Sanatçıların, sunucuların ve iletişim dalında çalışanların rengidir. Canlı mavi, sezgilerin, inançların ve ifade yeteneğinin gücünü, anlayışı, ufku genişliği ve ilişkilerde uyumu sağlar. Sessizlik, sakinlik, ciddiyet ve dürüstlüğü temsil eder. Telepatik yeteneği ve duru görünürlüğü olan kişilerde yoğun görülen bir renktir. Açık mavi, dünyası ve hayal gücü zenginliğinin sembolüdür.

Kirli ve cansız mavi ise ifade güçlüğü, sezgi zayıflığı, düşüncelerini ifade edememe, yalnızlık duygusu, bağımlılık, melankoli, endişe, korku ve kaygı bozukluklarına sebep olur. Ayrıca mavi güvenin rengidir.

 Turuncu, yeşil ve mor renklerin anlamları:  Ana renklerin karışımıyla elde edilen ara renklerdir. Turuncu cinsellik çakrasını, yeşil kalp çakrasını, mor ise üçüncü göz renginin karışımı ile yedinci çakra olan tepe çakrasını sembolize eder.  Bu renkler madde dünyasında ana ve ara renkler ile düşünceleri temsil ederler.

 Turuncu renk: Sarı ve kırmızının karışımı ile elde edilir. Enerji merkezi ikinci sakral çakradır. Varoluşun madde dünyasında güçlü iradesini, ilişkilerin devamlılığında gerekli olan sevinç ve isteğin dengede olmasını sağlar. Turuncu rengin, yaşama sevincini kaybeden kişilerin aura çalışmaları esnasında kullanılması ile bu kişiler hayata tekrar bağlanabilmekte ve yaşam sevinci kazanabilmektedir. Turuncu renk gerçekleri görmeye yardımcı olur, yaratıcılık yeteneği kazandırır, cinsel arzu işlevi için de önemlidir. Bu renk aurada dengede ise çiftler sağlıklı bir cinsel ilişki yaşarlar, değilse bunun aksi olur. Habercilerin, sanatkâr insanların rengidir. Bu renk cömertliği, sosyalliği, kibarlığı, hayat dolu olmayı, konuşmayı ve sevmeyi sembolize eder. Tecrübe enerjisi olarak da bilinmektedir.

 Yeşil renk: Yeşil renk sarı ve mavi ana renklerinin karışımı ile oluşan bir ara renktir. Enerji merkezi dördüncü kalp çakrasıdır. Spiritüelliği madde dünyasında temsil eder.  Nefsin katmanlarının, şifanın, sevginin, merhametin ve şefkatin evidir. Kalp gözünüz kapanırsa manevi ve madde dünyası ile bağınız zayıflar ve kopar. Bu renk kirlendiğinde aurada kendinizi tanımanız, bulmanız zorlaşır, kendinize ve çevrenize zarar vermeye başlarsınız. Gizli sır (Nefsi emare), kutsal ilah (Allah) kalpte gizlidir. İlk dört ruh, dünya ile karşılıklı iletişim için göğüste saklıdır. Şefkat ruhun ve kalbin nurudur. En gizli ruh sırru’l- esrar en iç kalbe yerleştirilmiştir. Kalp, kendini aşma, Rabb/kutsal ile bütünleşme (tevhid) mekânıdır. Şayet bu renk kirlenir ve duruluğunu yitirirse, yanılırsınız. Mantığı ayırt edecek farkındalığa sahip olsanız dahi, kutsallığı anlamada şüpheye düşersiniz ve de nefrete kapılırsınız.

Canlı güneş sarısı rengini, gök mavisi ile karıştırarak auraya yüklerseniz, aydınlanma durumuna geçersiniz. Aydınlanma her zaman mavinin diğer aura renkleri ile iletişimde olması ile gelişir. Kalbin aydınlanması duru ve parlak bir zümrüt yeşili ile olur. Yeşil rengin yaşamda insanlar ve canlılar üzerinde derin bir etkisi vardır. Nasıl ki yeşil renk bitkilerin gelişiminde önemli rol oynuyorsa, bizim de gelişimimizde önemli bir rolü vardır. Bitkilerde olan yeşil rengin maddesi (Chlorophyll) klorofil bitkilerin güneş ile bağlantısını sağlayarak onların canlanmasına ve gelişimlerine katkı sağlar. Bu rengin anahtar kelimesi ‘Yaratılış enerjisi’ dir. Şifanın ve sevginin varoluş rengi ve merkezidir. Yaratılışın özü sevgidir, onun evi kalptir. Anahtarı ise bizlerin ellindedir. Bu anahtarı nasıl kullandığımız, bu rengin değişimini belirler. Yeşil renk kırmızı renk ile aura çalışmalarında uyumlanabilir. Bu karışım tekrar varoluş bilincini, ayağa güçlü kalkmayı, kendini yenilemeyi, sağlıklı olmayı, bağışıklık sistemini güçlendirmeyi ve kendi varoluş sebebinin bilincini/iradesini aktif hale getirmeyi sağlar. Ayrıca başkalarına karşı sorumluluklarınızı ve görevlerinizi yerine getirmeyi ve anlamanızı sağlar. Sağlıklı sevgi bağını canlandırır ve güçlendirir. Bu renk yaratıcı zekâsını iyi kullanan insanların rengidir. Aurasında yoğun yeşil renk görülen insanlar sakin, sevecen, nurlu, sevgi dolu, sessiz ve başarılıdırlar. Cansız yeşil renge sahip insanlarda egoistlik, kıskançlık, açgözlülük, kandırma ve aldatmalar görülür.

 Mor renk: Mor renk kırmızı ve mavinin karışımı ile elde edilen bir ara renktir. Enerji merkezi yedinci tepe/taç çakrasıdır. Ruhsal ve zihinselliği temsil eder. Bu renk ihtiraslarımıza karşı durmayı öğretir. Güçlü bir iradeye sahip olmamızı, yaşam enerjimizi ve spiritüel bağlantımızı sağlayan renktir.

Büyük üstatlarda, masterlarda, aydınlanmış, entelektüel ve kendi zihninin ve düşüncelerinin ustası olmuş kişilerde görülür. Bilgeliğin rengidir.  Canlı mor ruhsal ve madde dünyası ile derin bir uyumu sağlar. Cansız mor ise bu dengeyi bozarak ruhsal ve zihinsel dengemizi sarsar. Aurada dengede olan mor renk kişinin bu dünyada hayatını idare etmesini, kendi kararlarını vermesini, kendi düşüncelerini ifade etmesini/oluşturmasını ve de bu dünyanın bir parçası olduğu bilincini temsil eder. Aurasında mor rengin dengede olmadığı kişiler ise yer ile gök arası yani arafta kalmış gibi bir durum yaşarlar. Cansız ve kirlenmiş mor, aura çalışmasında sarı renk ile dengelenebilir.

 Uyumsuz ya da kirli mor renk eterik bedende bir dengesiz tutuma sebep olur. Örneğin her şeyi doğru yapan birinin, birden artık hiç bir şeyi doğru şekilde yapmamasına neden olduğu gibi kişinin sevmesini ve sevmeyi öğrenmesini, sorumluluklarını yerine getirmesini de engeller. Varoluş amacımızın ‘Sevmeyi öğrenme’ olduğunu bilmemiz gerekir. Kendi kişisel gelişimimizi (Tekammül) tecrübelerle tamamlar ve gerçekleştiririz. Bu rengin anahtar kelimesi ‘Tanıma enerjisi’ dir. Bu renge sahip kişiler öğrenmeye ve bilgiye açık kişilerdir. Renkte bir dengesizlik mevcut ise kişi başkalarına karşı üstünlük sağlama ve kendini beğenmişlik gibi tavırlar sergiler.

 Kahverengi, siyah ve gri renkler: Kahverengi hastalıkların belirtisidir. Siyah depresyon yaşayan, ruhsal rahatsızlıkları olan, olumlu bakış açısını kaybeden, yaşamı ret eden veya ölümü yaklaşan kişilerin aurasında genellikle yoğun şekilde görülür. Gri renk ise karamsarlık, negatif enerjilerin etkisi, hastalık habercisi, donukluk, isteksizlik gibi olumsuz durumlarda görülür.

 Beyaz renk: Saflığın, temizliğin ve arınmanın rengidir. Tüm kirlenmiş renkleri temizler nötrleştirir. Aura terapilerinde tüm renkler beyaz rengin enerjisi ile dengelenir ve arındırılır. Şifaya güç katar ve şifayı sağlar. Tüm renkleri içerisinde barındırır. Aurası temiz insanlarda görülür. Mor renkten sonra en yüksek gelişim seviyesine ulaşmış bilge ve aydınlanmış insanların rengidir.

 Nergiz Karakuş

# YAZARIN DİĞER YAZILARI

Yazar Nergiz Karakuş - Mesaj Gönder


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.