Türkiye'de 2021 böyle geçti

İLKHA, Türkiye'de 2021 yılında öne çıkan haberleri kısaca derledi.

Türkiye'de 2021 yılında önemli gelişmeler yaşandı.

Ocak ayında Boğaziçi Üniversitesindeki "Kabe" provokasyonu öne çıktı. Şubat ayında ise 13 kolluk kuvveti ile sivilin, Gara'da PKK tarafından katledilmesi gündemdeki yerini aldı. Mart ayında da 11 askerin vefat ettiği helikopter kazası öne çıktı.

Mart ayında Türkiye'nin, aileleri yıkan İstanbul Sözleşmesini feshetmesi büyük bir sevinçle karşılandı.

Ağustos ayında ise Batı Karadeniz'deki sel nedeniyle ölümler ile Akdeniz bölgesindeki orman yangınları Türkiye'yi yasa boğdu.

Yıl sonunda açıklanan "TL mevduata kur farkı" uygulamasının ardından dolar ve euroda büyük düşüş yaşandı.

İLKHA'nın gözünden Türkiye'de 2021 böyle geçti:

 

OCAK

Kaynak

6-8 Ekim saldırılarına ilişkin iddianame kabul edildi

Aralarında Figen Yüksekdağ ve Selahattin Demirtaş’ın da olduğu 108 kişi hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından hazırlanan "Kobanê soruşturması" iddianamesi, Ankara 22’nci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

İddianamede 108 kişi için "devletin birliği ve ülke bütünlüğünü bozma" ve 37 kez "adam öldürme" başta olmak üzere çeşitli suçlardan cezalar talep ediliyor. Ayrıca,  108 sanık hakkında 38'er kez ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası istendi.

6-8 Ekim 2014'te HDP ve PKK'nin çağrıları üzerine sokağa çıkan saldırganlar aralarında kurban eti de dağıtan Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Hasan Gökgöz ve Riyad Güneş olmak üzere 37 kişinin ölümüne neden olmuştu. 

Kaynak

Hizbullah Cemaati Rehberi Gümüş'ten 21'inci yıldönümünde "17 Ocak" mesajı

Hizbullah Cemaati'nin kurucu rehberi Hüseyin Velioğlu'nun şehadetinin yıl dönümü münasebetiyle bir mesaj yayımlayan Hizbullah Cemaati Rehberi Edip Gümüş, mesajında günahlardan sakınma, aile düzeni ve huzuru, boşanmaların önlenmesi, gençlere tavsiyelerde bulundu.

Gümüş, mesajında ayrıca  İslam ümmetinin Kürdlere sahip çıkması, İslam ülkelerinin yöneticilerinin ve parlamentolarının siyonist işgal rejimi ile normalleşmeleri ve ihanetleri, ümmet arasındaki ihtilaflar ve düşmanların bu ihtilafları körüklemek suretiyle ümmetin evlatlarını birbirine düşürmesi, sosyal medya kullanımı ve sosyal medyada kullanılacak üslup ve usul gibi birçok konuda önemli açıklamalarda bulundu.

Kaynak

Boğaziçi Üniversitesinde cinsel sapkınlar Kabe'ye hakaret etti

Boğaziçi Üniversitesi'nde düzenlenen provokasyonda Kabe fotoğrafı yere serilip üzerine cinsel sapkınları temsil eden paçavra yerleştirildi. Büyük tepki çeken görüntülerin ardından hakareti yapanlardan bazıları gözaltına alındıktan sonra tutuklandı.

 

ŞUBAT

Kaynak

Kadir Topbaş vefat etti

Uzun süredir hastanede Covid-19 tedavisi gören Kadir Topbaş, 76 yaşındaydı. Eski İBB Başkanı Topbaş, 16 Kasım tarihinde Coronavirus nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Topbaş'ın hastanede geçirdiği sürede durumunun kötüye gitmesi nedeniyle kendisi entübe edilmişti.

Kaynak

MSB: Alıkonulan 13 sivil şehit edildi

Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar, Pençe Kartal-2 Harekatı'nın sona erdiğini açıkladı. Harekât kapsamında 3'ü sözde üst düzey olmak üzere 48 PKK mensubunun ölü ele geçirildiği ve PKK tarafından alıkonulan 13 sivilin katledildiği belirtildi.

Kaynak

Muhammed Emin Saraç Hoca vefat etti

​Türkiye'nin önde gelen hadis alimlerinden Muhammed Emin Saraç Hoca tedavi gördüğü Coronavirus nedeniyle vefat etti.

Saraç, Yükseköğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç'ın babasıydı.

 

MART

Kaynak

Cumhurbaşkanı Erdoğan İnsan Hakları Eylem Planı'nı açıkladı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, İnsan Hakları Eylem Planı Tanıtım Toplantısı'nda konuşma yaptı.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, "İnsan Hakları Eylem Planı, 9 amaç, 50 hedef ve 393 faaliyeti içeren bir belge olarak ortaya çıktı. Eylem Planımızın nihai amacı, yeni ve sivil bir anayasadır." dedi.

Kaynak

Yazar Mehmet Alagaş vefat etti

İnsan Dergisi kurucusu Yazar Mehmet Alagaş, İzmir'de, 28 Şubat 2021 tarihinde aort damarında oluşan yırtık nedeniyle hastaneye kaldırılmıştı. Yapılan ameliyatın ardından hastanenin yoğun bakımında tedavi edilen Alagaş, burada yapılan tüm müdahalelere rağmen sabah vefat etti.

 

Bitlis'te helikopterin düşmesi sonucu 11 asker vefat eti

Bingöl'den Bitlis'in Tatvan ilçesine giderken kaza yapan helikopterde bulunan askerlerden 11'i vefat etti, 2'si yaralandı.

Kaynak

Türkiye, İstanbul Sözleşmesi'nden ayrıldı

Türkiye'de aileye büyük zararlar verdiği gerekçesiyle tepki çeken İstanbul Sözleşmesi, Resmî Gazete'de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararıyla feshedildi.

 

NİSAN

Kaynak

Üstad Bediüzzaman'ın talebelerinden Hüsnü Bayramoğlu vefat etti

Üstad Bediüzzaman Said-i Nursi'nin Coronavirus tedavisi gören talebelerinden Hüsnü Bayramoğlu'nun vefat ettiği belirtildi.

Bayramoğlu, tedavi gördüğü hastanede yaklaşık 2 haftadır entübe halindeydi.

 

MAYIS

Kaynak

Türkiye ve Mısır 8 yıl sonra yeniden masada

2021'in Nisan ayında Mısır ile ilişkilerin normalleşmesi için diplomatik adımlar atılmıştı. Bunun üzerine Kahire'ye giden Dışişleri Bakan Yardımcısı Sedat Önal ve beraberindeki heyet ile Mısırlı yetkilerle 8 yıl sonra ilk kez tarihi görüşmelere başladı.

Kaynak

17 günlük tam kapanma süreci sona erdi

Covid-19 tedbirleri kapsamında ülke genelinde 29 Nisan Perşembe günü saat 19.00'da başlayan 17 günlük tam kapanma süreci saat 05.00 itibarıyla sona erdi.

Kaynak

Taksim Camii ibadete açıldı

Taksim Camii'nin ibadete açılışı için düzenlenen programda Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşma yaptı.

​Cumhurbaşkanı Erdoğan, Taksim Camii açılışında yaptığı konuşmada, "Taksim Cami'ni bir süre önce yeniden ibadete açtığımız Ayasofya Cami Kebir'ine verdiğimiz bir selam, İstanbul'un fethinin 568'inci yıldönümüne bir hediye olarak görüyorum." dedi.

Taksim Camii'nin açılışıyla ilgili duygu ve düşüncelerini  aktaran vatandaşlar, Ayasofya Camii'nin açılışı sonrası böyle bir İslami sembolün açılmasının önemli olduğunu belirterek Mescid-i Aksa'da benzer görüntüleri görmek istediklerini altını çizdi.

 

HAZİRAN

Kaynak

HÜDA PAR Genel Başkanlığına Zekeriya Yapıcıoğlu seçildi

Ankara’da gerçekleştirilen 4'üncü Olağan Büyük Kongresinde yapılan oylama sonucu HÜDA PAR Genel Başkanlığına Zekeriya Yapıcıoğlu seçildi.

Yapıcıoğlu, hiçbir kınayıcının kınamasından korkmadan doğru bildiklerini söylemeye devam edeceklerini ve toplumun da meclisin de HÜDA PAR’a ihtiyacının olduğunu söyledi.

Kaynak

135 milyar metreküp yeni doğalgaz rezervi bulundu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Karadeniz’deki Amasra-1 kuyusunda 135 milyar metreküp doğal gaz keşfedildiğini söyledi. Daha önceden aynı sahadaki Tuna-1 kuyusunda 405 milyar metreküp doğal gaz keşfedilmişti. Böylece toplam rezerv 540 milyar metreküpe ulaştı.

Kaynak

Yasin Börü davasında 15 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı

Diyarbakır'da 6-7 Ekim 2014'te PKK/HDP yandaşları tarafında katledilen Yasin Börü, Hüseyin Dakak, Riyat Güneş ve Hasan Gökgöz'ün şehid edilmesine ilişkin yeniden görülen davada 15 sanık ağırlaştırılmış müebbet hapis cezasına çarptırıldı.

 

TEMMUZ

Kaynak

21 konut şirketi için tasfiye kararı alındı: On binlerin mağduriyeti sürüyor

Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK), vatandaşların hak ve menfaatlerinin korunması amacıyla, tasarruf finansman faaliyeti yürüten ancak intibak şartlarını sağlamayan 21 şirketi için tasfiye kararı verdi.

Kararın ardından on binlerce kişi ev alma hayaliyle bu şirketlere yatırdıkları paralarını alamadı ve halen de alamıyor.

Kaynak

Çiftlik Bank davası sanığı Mehmet Aydın tutuklandı

İstanbul Anadolu Cumhuriyet Başsavcılığının talimatıyla 3 Temmuz'da İstanbul Havalimanı'nda gözaltına alınan Mehmet Aydın, Mali Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğünde 4 gün süren işlemleri tamamlandı. Anadolu Nöbetçi Sulh Ceza Hakimliği, Mehmet Aydın'ın tutuklanmasına karar verdi.

Kaynak

Konya'da bir eve düzenlenen silahlı saldırıda 7 kişi katledildi

Konya'nın Meram ilçesinde bir eve düzenlenen silahlı saldırı sonucu 7 kişi öldürülürken, saldırının düzenlendiği ev ateşe verildi. Türkiye'de infiale neden olan olayın ardından katliamı yapan kişi düzenlenen operasyonla yakalanarak tutuklandı.

Kaynak

Türkiye olimpiyatlardaki okçuluk dalında ilk altın madalyasını kazandı

2020 Tokyo Olimpiyat Oyunları'nın 8. gününde klasik yay bireysel finalinde Türkiye'den Mete Gazoz, İtalyan rakibi Mauro Nespoli'yle karşılaştı. Gazoz, rakibini 6-4 yenerek Türkiye'ye okçuluk dalında Olimpiyat tarihindeki ilk altın madalyayı kazandırdı. 

AĞUSTOS

Batı Karadeniz'deki sel felaketinde 82 kişi hayatını kaybetti

11 Ağustos 2021 tarihinde Batı Karadeniz bölgesinde başlayan aşırı yağışlar sonucunda Bartın, Kastamonu ve Sinop şehirlerinde geniş çapta sel ve su baskınları meydana geldi.

Selden Bartın ili Ulus ilçesi, Kastamonu ili Azdavay, İnebolu, Bozkurt, Küre ve Pınarbaşı ilçeleri ve Sinop ili Ayancık ilçeleri selden etkilendi.

Sel sonucunda Kastamonu'da 71, Sinop'ta 10, Bartın'da 1 olmak üzere 82 kişi hayatını kaybetti.

 

Türkiye tarihin en büyük orman yangınlarını yaşadı

28 Temmuz 2021'de Antalya'nın Manavgat ilçesinde başlayan ve Türkiye'nin birçok şehrine yayılan orman yangınları. 12 Ağustos 2021 itibariyle; çoğunluğu Akdeniz, Ege, Marmara, Batı Karadeniz ve Güneydoğu Anadolu Bölgelerindeki 49 ilde çıkan 299 orman yangınında 8 kişi hayatını kaybederken, yüzbinlerce hektar orman ve yerleşim yeri küle döndü ve binlerce hayvan can verdi.

Yangınlar, Türkiye Cumhuriyeti tarihinin en büyük orman yangınları olarak nitelendirildi.

 

EYLÜL

Kaynak

Diyarbakır’daki evlat nöbeti 3’üncü yılına girdi

Çocukları PKK tarafından dağa kaçırıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde başlatılan evlat nöbeti 2'nci yılını bitirerek 3'üncü yılına girdi ve halen devam ediyor.

Eylemlerin başlamasına vesile olan Hacire Akar, Oğlunun HDP'liler aracılığıyla dağa kaçırıldığını belirterek HDP İl Başkanlığı binası önünde 22 Ağustos 2019'da oturma eylemi başlattı. Eylemi başarıya ulaşan Anne Akar, 24 Ağustos 2019'da evladına kavuştu.

​Eylemlerin başladığından beri Çocukları PKK tarafından dağa kaçırıldığı gerekçesiyle HDP Diyarbakır İl Başkanlığı önünde evlat nöbeti tutan ailelerden 33'ü evlatladına kavuştu.

Kaynak

Okullarda uzun bir aradan sonra yüz yüze eğitime başlandı

Covid-19 salgını nedeniyle yaklaşık 4 dönemdir ara verilen okulların yeniden eğitime başlaması öğrencilerde heyecan ve sevinç uyandırdı.

18 milyondan fazla öğrenci ve 1 milyon 130 bin öğretmen, 6 Eylül'de ders başı yaptı.

 

EKİM

Kaynak

Oğuzhan Asiltürk vefat etti

Saadet Partisi Yüksek İstişare Kurulu (YİK) ve Milli Görüş Vakfı Genel Başkanı Oğuzhan Asiltürk, tedavi gördüğü hastanede 86 yaşında hayatını kaybetti.

Oğuzhan Asiltürk ve eşi 13 Eylül'de, Coronavirus tedavisi nedeniyle Ankara Şehir Hastanesine kaldırılmıştı.

Kaynak

5 zincir market ve bir tedarikçiye 2,7 milyar TL ceza

Rekabet Kurulu tarafından zincir marketlerle ilgili yürütülen soruşturma tamamlandı. BİM, CarrefourSA, Migros, ŞOK, A 101 ve Savola Gıda'ya toplam 2 milyar 671 milyon lira idari para cezası verildi.

Kurum, BİM'e 958,1 milyon TL, CarrefourSA'ya 142,5 milyon TL, Migros'a 517,7 milyon TL, Şok Marketler'e 384,4 milyon TL, Yeni Mağazacılık'a (A101) 646,6 milyon TL ceza verdi.

Tedarikçi firma Savola Gıda'ya (Yudum) da 22,2 milyon TL para cezası verilmesi kararlaştırıldı.

Kaynak

İTTİHADUL ULEMA'nın 6'ncı Alimler Buluşmasında İslam ümmetine önemli mesajlar verildi

​İTTİHADUL ULEMA tarafından bu yıl 6'ncısı düzenlenen Alimler Buluşmasında yapılan konuşmalarda, İslam âlemi içerisindeki sorun ve sıkıntılar ile Kürtler arasında yaygınlaştırılmaya çalışılan "inkarcılık" akınına karşı önemli reçeteler verildi.

İTTİHADUL ULEMA'nın 2015 yılından bu yana dünyanın birçok yerinden değerli âlimlerin katılımıyla Diyarbakır'da gerçekleştirdiği "Âlimler Buluşması" programı, salgın nedeniyle bu sene de zoom üzerinden online olarak gerçekleştirildi.

Türkiye, İran, Irak, Suriye, Lübnan ve Ürdün'den âlimlerin katıldığı programda, İslam âlemi içerisindeki sorun ve sıkıntılar ile Kürtler arasında yaygınlaştırılmaya çalışılan "inkarcılık" akımı ele alındı.

 

KASIM

Kaynak

Ilısu Barajı ve HES açıldı

Mardin'deki Ilısu Barajı ve HES, ​Cumhurbaşkanı Erdoğan'ın katılımıyla açıldı.

Atatürk Barajı'ndan sonraki en büyük ikinci gövde hacimli baraj, ön yüzü beton kaplı baraj tipi bakımından da dünyada ilk sırada yer alıyor. Su depolama kapasitesi yaklaşık 11 milyar metreküpü bulan Ilısu, 1200 megavatlık kurulu gücü ile dördüncü büyük hidroelektrik santrali olarak Türkiye'ye yıllık  3 milyar liralık fayda sağlayacağı düşünülüyor.

Kaynak

PKK'nin üst düzey isimlerinden Ali Haydar Kaytan öldürüldü

PKK'nin kurucularından Ali Haydar Kaytan'ın, MİT ve TSK'nın Irak'ın kuzeyinde gerçekleştirdiği operasyonda öldürüldüğü belirtildi.

Kaytan'ın PKK adına canlı bomba eylemi yapacak örgüt elemanlarını seçtiği, 2016 yılında Ankara'daki Merasim Sokak ve Güvenpark saldırılarının talimatını verdiği belirlendi.

Kaynak

Şair ve yazar Sezai Karakoç vefat etti

Şair, yazar ve siyasetçi Sezai Karakoç, 88 yaşında vefat etti. Karakoç'un vefatının ardından başta Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere bir çok siyasi lider taziye mesajları paylaştı.

Kaynak

Yaklaşık 2 yıl sonra mesafesiz cemaatle namaz kılınmaya başlandı

2 yıldır cami ve ibadethanelerde uygulanan sosyal mesafeli saf düzeni Diyanet İşleri Başkanlığınca kaldırıldı. Bu kapsamda “camii ve mescitlerde temizlik ve maske kuralına uymak” şartıyla mesafesiz saf düzeniyle ilk Cuma namazı kılındı.

Kaynak

İstanbul'daki fırtına nedeniyle 4 kişi hayatını kaybetti

İstanbul'da etkili olan lodos ve fırtına nedeniyle 33 çatı uçması, 192 ağaç devrilmesi olayı yaşandı, 236 tehlike arz eden parça, 52 trafik ışığı ve yön tabelası, 12 araç ise hasar gördü. Yaşanan olumsuzluklar nedeniyle 38 kişi yaralandı, 4 kişi hayatını kaybetti.

Kaynak

5. Yargı Paketi yürürlüğe girdi

İcra yoluyla çocuk teslimine son veren düzenlemenin de içinde yer aldığı 5'inci yargı paketi, Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girdi.  Kanunla icra sistemi ile icra sisteminde önemli değişikliklere gidilirken, velayet altındaki çocukların teslimi ve hâkim savcı alımlarına ilişkin düzenlemeler de yer aldı.

 

ARALIK

Kaynak

Merkez Bankası'ndan 7 yıl sonra ilk döviz müdahalesi

TCMB, döviz kurlarında görülen sağlıksız fiyat oluşumları nedeniyle 2014'ten bu yana ilk kez piyasaya satım yönünde doğrudan müdahale etti.

Kaynak

Tüketici enflasyonu 3 yılın zirvesine çıktı

TÜFE kasımda yüzde 3,51, Yİ-ÜFE yüzde 9,99 arttı. Yıllık enflasyon tüketici fiyatlarında yüzde 21,31, yurt içi üretici fiyatlarında yüzde 54,62 olarak gerçekleşti.

Kaynak

Cumhurbaşkanı Erdoğan: Faiz zengini daha zengin fakiri de daha fakir yapar

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, bir TV'de faize karşı olduğunu vurgulayan açıklamalarda bulundu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, şunları kaydetti:

Yeni ekonomi modeliyle, yüksek faiz verecek sıcak para çekme politikasını elimizin tersiyle itiyoruz. Düşük faizle, üretimi ve ihracatı destekleyeceğiz

Zengini zengin yapan model, faizciliktir. Faiz zengini daha zengin yapar fakiri de daha fakir yapar.  Türkiye ne zaman yüksek faiz kıskacından çıkmak için hamle yaptıysa döviz kuru üzerinden manülatif bir baskıya maruz kalmıştır.

Kaynak

Asgari ücret 4 bin 250 oldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, asgari ücret zammını işçi ve işveren kesimlerinin katılımıyla açıkladı.

Erdoğan, asgari ücretin en alt rakamı 4 bin 250 TL olarak belirlendiğini açıkladı.

Erdoğan, bu ücretin çocuk sayısına göre değiştiğini kaydetti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan: "Önümüzdeki yıldan itibaren gelir vergisi ile damga vergisini kaldırıyoruz. Bu iki verginin kalkmasıyla işveren kesimini 450 liralık ilave bir yükten de kurtarmış oluyoruz. " dedi.

Böylece geçen yıla oranla 1425 TL'lik yüzde 50 artışla asgari ücrete zam yapılmış oldu. 

Kaynak

Türksat 5B uzaya fırlatıldı

Türkiye'nin haberleşme uydusu Türksat 5B, ABD'nin Florida eyaletinde Cape Canaveral Üssü'nden Space X firmasına ait Falcon 9 roketiyle uzaya fırlatıldı.

Türksat 5B uydusu ile Türkiye'nin veri iletişim kapasitesi 15 kat artacak, Ortadoğu'nun tamamı, Basra Körfezi, Kızıldeniz, Akdeniz, Kuzey ve Doğu Afrika, Nijerya, Güney Afrika ve yakın komşu ülkeleri içeren geniş bir kapsama alanında hizmet verecek.

Kaynak

TL mevduatlarına kur farkı ayarı

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Kabine Toplantısının ardından yaptığı açıklamada dövizin muhtemel getirisine Türk lirası varlıklarda kalarak ulaşılabilmesini sağlayacak yeni bir aracın devreye alınacağını açıkladı.

Erdoğan, "Bundan sonra hiçbir vatandaşımızın 'kur daha yüksek olacak' diye mevduatını türk lirasından dövize geçirmesine ihtiyaç kalmayacak. Bu yeni araç şöyle işleyecektir; insanlarımızın bankadaki TL varlığını, mevduat kazancı kur artışından yüksekse bu getiriyi elde edecek. Kur getirisi mevduat kazancının üstünde ise aradaki fark doğrudan vatandaşımıza ödenecek. Bu kazanç stopaj vergisinden muaf tutulacak." Dedi.

18 liraya kadar yükselen dolar, Erdoğan'ın bu açıklamasının ardından 11 TL'ye kadar gerileyerek büyük düşüş yaşadı.

Kaynak

Elektrik faturalarında TRT payı kaldırıldı

Elektrik enerjisi satışı üzerinden alınan TRT payını kaldıran düzenlemeyi de içeren kanun teklifi TBMM Genel Kurulu'nda kabul edildi. 

29 Ara 2021 - 14:05 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.