Bakan Yardımcısı Alpaslan: 3 ayda 12 milyar dolar turizm gelirimiz oldu

Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, yapılan tedbir ve tanıtımlarla turizmde iyi bir ivme yakaladıklarını belirterek 2021 yılının son 3 ayda 12 milyar dolar turizm gelirin olduğunu söyledi.

+1
Haber albümü için resme tıklayın

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi tarafından Fırat Havzası'nı turizme kazandırmak ve bölgesel turizm potansiyelini artırmak amacıyla Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan'ın başkanlığında Fırat Havzası Değerlendirme Toplantısı yapıldı.

Türk Arkeoloji ve Kültürel Miras Enstitüsü Toplantı Salonu'nda yapılan toplantıda, her noktasında ayrı bir medeniyetin izlerini barındıran Fırat Havzası’ndaki değerleri öne çıkartmak ve turizm gücünü artırılması konuları ele alındı.

Değerlendirme toplantısında Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde birçok medeniyete ev sahipliği yapmış kültürel ve tarihi mirasları tanıtmak, bölgeyi yerli ve yabancı turist için cazibe merkezi haline getirmek amaçlandı.

Toplantındaki bütün konular “21’inci Yüzyıl’ın Pusulası” başlığında ele alınırken Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nde geçmişte meydana gelen birçok hikayenin güncellenerek yeni yüzyıl hikayesine getirilmesi gerektiği vurgulandı.

“Artık şehir çekişmelerinin yerini bölgesel kalkınma almalı”

Toplantıda konuşan Kültür ve Turizm Bakan Yardımcısı Nadir Alpaslan, Güneydoğu Anadolu Bölgesi’nin sosyo-kültürel kalkınması için bir araya geldiklerini dile getirdi.

“Her şehrin farklılıklarını tek parçada birleştirmeliyiz”

Türkiye'nin son yıllarda turizme yaptığı yatırımlardan bahseden Alpaslan, “Bugün bölge için neler yapabileceğimizin yol haritalarını oluşturacağız. Elimizdeki donelerden yola çıkarak belli çıkarımlara ulaşmayı ve akabinde hayata geçirmeyi planlayacağız. Buradaki birlikteliğin akabinde güçlü bir çalışmayı getireceği inancındayım. Artık şehir çekişmeleri yerine bölgenin bekasına dönük çalışmaların yapılması bizi hem bölgesel açıdan hem de ülke kalkınması açısından daha da ileriye götürecektir. Her şehrin farklılıklarını tek parçada birleştirerek yüksek turizm açısından daha yüksek verim elde etmenin yollarını aramalıyız. Biz mikro anlamda Güneydoğu Anadolu Bölgesi makro anlamda da Türkiye olarak bölgemizin var olan potansiyelini ve imkanlarını doğru şekilde tanıtıp insanların önüne sunmalıyız. Böylelikle açtığımız bu farklı pencerede yeni avantajlar bulmalıyız.” dedi.

Gaziantep’in, Kahramanmaraş’ın ve Şanlıurfa’nın 100 sene önce verdiği mücadele ile varoluş mücadelesini kazandığını ve aynı zamanda medeniyet kodlarını da çok ileri bir konuma taşıdığını ifade eden Alpaslan, “Dolayısıyla biz de geçmişimizden yola çıkarak bu birlikteliği koruyup bölge şehirleri olarak refahı, huzuru birlikte temin etmeliyiz.” diye konuştu.

“2020’de salgın turizmi olumsuz etkiledi”

Turizmde 2017 yılı ve 2018 yılları arasında yeni bir sayfa açtıklarını söyleyen Alpaslan, “2019 yılı Türkiye için harika bir yıl oldu. 35 milyar dolar turizm geliri elde ettik. 52 milyon yabancı turisti ülkemizde ağırladık. Bu da Türkiye’yi en fazla turist ağırlayan 6’ıncı ülke konumuna getirdi. 2020 yine bizim bakanlık olarak hayal ettiğimiz gibi başladı, kültürel turizmin çok daha ileri rakamlara ulaşması için en müsait zamandı. Yatırımlar ve talepler Türkiye’ye dönmüştü. Dolayısıyla 2020 yılı bizim için muhteşem bir yıl olacaktı. Ne yazık ki pandemiyle karşı karşıya kaldık. 40 milyar dolar turizm geliri elde etmeyi hedeflerken çok daha düşük rakamlarda kaldık. Pandeminin ardından turizmi yeniden hareketlendirmek için çalışmalar düzenledik ve planlamamıza devam etmekteyiz.”

“Son 3 ayda 12 milyar dolar turizm gelirimiz oldu”

Alpaslan, 2021 yılının son 3 ayında aldıkları tedbirlerle ve yaptıkları tanıtımlarla turizmde iyi bir ivme yakaladıklarını bildirerek şunları söyledi:

“Temmuz, ağustos ve eylül ayında 12 milyar dolar turizm gelirimiz oldu. Bundan sonraki çalışmalarımızla yeniden 2019 konjonktürünü de yakalayacağız. Turizmde Güneydoğu Anadolu Bölgesi, tüm bölgelerde kültürel ve tarihi turizmi açısında büyük bir potansiyel mevcut. İnsanlık tarihi bu topraklarda başlamış. En büyük medeniyetler bu topraklarda büyümüş. Dolayısıyla bunun getirdiği büyük bir avantaj var. Dünyada kültürel ve tarihi zenginlik açısından eşsiz topraklara sahibiz. Bu şansı çok iyi kullanmamız lazım. İşte bu bölgedeki 5 antik kentten tutunda Göbekli Tepesi’ne, Diyarbakır Kalesi’nden tutunda Van’a kadar erişen birçok tarihi mirası görünür kılmalıyız. Bölgesel turizmi ihya ederek dünyanın en güzel ürünlerinin sahibi olduğumuzu ve turizmin cazibe merkezlerinden birinin de bu bölge olduğunu kanıtlamalıyız. Bu kıymeti içinde bulunduğumuz durumu bölgesel iş birlikleriyle ele almamız gerekiyor.”

“Şehir tam anlamıyla turizme hazır”

Gaziantep Büyükşehir Belediyesi, Gaziantep Valiliği ve şehirdeki ilgili kurumların iş birliğiyle çok güzel çalışmalar yaptıklarını belirten Alpaslan, “Şehir tam anlamıyla turizme hazır. Gastronomide marka olundu. Başkan Fatma Şahin’e bu güzel çalışmalarından dolayı teşekkür ediyorum. 2 gündür Gaziantep’teyim. Gaziantep’te birçok turistin olduğuna şahitlik ettim. Otellerin tamamının neredeyse dolu olduğunu gördük. İşte biz bu gücü tüm bölgeye yaymalıyız.” şeklinde konuştu.

“Ortak akılla bölge turizmi canlanacak”

Gaziantep Valisi Davut Gül de bölge temsilcilerinin hiçbirinin birbiriyle rakip olmadığını belirterek şöyle konuştu:

“Ortak akılla bölge kalkınması için bir arada bulunmalıyız. Bölgemizdeki şehirlerin birbirlerine benzer özelliklerinin olmasının yanında farklı kültürel ve tarihsel miraslara da ev sahipliği yaptığını görüyoruz. Her ilimizin farklı değerlerini bu çalışmalar neticesinde tek çatı altında toplayarak bölgenin turizm potansiyelini artırmayı planlıyoruz.”

“Bölgenin önemi geçmişten günümüze daha da yükseldi”

Gaziantep Büyükşehir Belediye Başkanı Fatma Şahin, bölgesel kalkınmanın günümüz dünyasında artık bir mecburiyet haline geldiğini belirterek, “Söylem ve eylem birliğine ihtiyacımız var. Artık gücün simgesi değişti; petrolün, doğalgazın yerini çevre sağlığı, kültürel miras ve yetişmiş insan gücü aldı. Dolayısıyla pandemi bize ne kadar kendi kendimize yetebildiğimizi gösterdi. Evliya Çelebi’ye baktığımızda bu bölge için Seyahatname adlı eserinde özel bir yer ayırdığını görüyoruz. Bu bölgenin önemi geçmişten günümüze daha da yükselmiş durumda.” diye konuştu.

“Kültür miras bir emanettir”

Gaziantep’te önemli kültürel mirasların olduğunu aktaran Şahin, “Kültür miras bir emanettir. Göbekli Tepe bölgemiz için önemli bir kavşak noktası. Gaziantep’te bulunan 5 Antik kent önemli bir değer. Elimizde eşi görülmemiş bir hazine var. Bizim ulusal ve uluslararası arenada yer tutan tarihi miraslarımıza Gaziantep’teki tarihi değerleri de katarak turizmi canlandırmamız gerekiyor. Bir yılda Eyfel Kulesi’ne 80 bin kişi ziyaret gerçekleştirirken Gaziantep’e 80 milyon kişi niye gelmesin? 80 milyon turistin kente gelmesini sağladığınız zaman şehir ekonomisinin ve yerel diplomasinin gücü daha da net bir duruma kavuşacak. Elimizdeki hazineyi değerlendirmemiz şart. UNESCO seyahat severler için önemli bir rehber o nedenle bizim UNESCO’daki varlığımızı görünür kılmamız elzem. Kapadokya’ya gelen turisti Gaziantep’e çektiğiniz zaman Asyalı ve Avrupalı turist için şehrin cazibe merkezi haline gelmemesi için bir neden kalmayacak. Göbekli Tepe’ye gelen sahiden Zeugma Antik Kenti’ni de görmeye geliyor. Bunun yakın zamanda birebir şahidi oldum. Turiste nereye gideceğini önermemiz, onun yol haritasındaki en büyük etkenlerden birisi oluyor. Dolayısıyla bu toplantı bu yüzden çok önemli. Hitit Dönemi ve Roma Dönemi’nin önemli tarihi miraslarını Gaziantep’te görebileceğini bilen turistin bu kenti görmeme gibi bir seçeneği olmayacaktır. Fırat Havzası üzerinde bulunan tarihi mirasların hiçbiri birbirinin alternatifi değil, hepsi birbirinin tamamlayıcısıdır.” ifadelerini kullandı. 

31 Eki 2021 - 16:06 Gaziantep- Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.