DHA YURT BÜLTENİ-12

RESTORANI KUNDAKLANAN İŞLETMECİ: OLAY GÜNÜ, SABAH BİZİ ARAYIP TEHDİT ETTİ MERSİN'de Onur Y. ile eşinden dükkan kiralayan, çiftin boşanma aşamasında ya...

RESTORANI KUNDAKLANAN İŞLETMECİ: OLAY GÜNÜ, SABAH BİZİ ARAYIP TEHDİT ETTİ

MERSİN'de Onur Y. ile eşinden dükkan kiralayan, çiftin boşanma aşamasında yaşadıkları anlaşmazlık nedeniyle restoranı kundaklanan Kadir Ürüncan (23) "Olay günü, sabah bizi arayıp tehdit etti. 'Kirayı hesabıma yatırmazsanız o dükkanı yakarım. Ne size ne karıma yar etmem' dedi" diyerek Onur Y.'den şikayetçi olduğunu söyledi.

Olay, 18 Ekim günü öğle saatlerinde Toroslar ilçesi Arslanköy Mahallesi'nde meydana geldi. Onur Y., bir süredir anlaşmazlık yaşadığı eşiyle boşanma aşamasına geldi. Evden ayrılan Onur Y., eşinin üzerine olan dükkanda restoran işleten Kadir Ürüncan'ın yanına gidip kirayı istedi. Fakat Ürüncan, sözleşmeyi birlikte yaptığı Onur Y.'nin eşine kirayı vermeye devam etti.

SERBEST BIRAKILDI

Bu duruma sinirlenen Onur Y., kapalı olduğu bir saatte restorana giderek yanındaki benzinle dükkanı ateşe verdi. Alevler, yoldan geçen Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin müdahalesiyle büyümeden söndürüldü. Yaklaşık 100 bin TL zararı meydana gelen Ürüncan, Onur Y.'den şikayetçi oldu. Jandarma tarafından gözaltına alınan ve alkollü olduğu belirtilen Onur Y. ise ifadesinin ardından serbest bırakıldı.

KUNDAKLAMA ANI KAMERADA

Bu arada restoranın kundaklanma anı da güvenlik kameralarına yansıdı. Görüntülerde, elindeki bidonla restoranın önüne gelen Onur Y.'nin benzini dökerek dükkanı ateşe verdiği ve belediye ekiplerinin alevlere müdahale ettiği yer aldı.

'AYNI PARAYI KENDİSİNE DE YATIRMAMIZI İSTEDİ'

İşletmeyi geçen yıl ekim ayında kiraladıklarını, 10 yıllık kontrat yaptıklarını belirten Kadir Ürüncan, "İş yerini Onur beyin eşi Merve hanımdan kiraladık. Çünkü onun üzerineydi. Restoran çok kötü bir durumdaydı, çok güzel bir şekilde dekore ettik. Restoran, çok güzel bir görünüme kavuştu. Dükkan sahibinin 3-4 yılda çektiği ciroyu 3-4 ayda çektik. Gerilim bu dönemde başladı. Bizim yüksek kazanç elde ettiğimiz görünce kiraya zam yapmak istediler, kabul etmedik. 10 Ekim bizim kira günümüz. Merve hanım bizi aradı, kirayı yatırmamızı istedi. Biz de hesabına kirayı yatırdık. Tabii bu süreçte Onur bey ile Merve hanım arasında şiddetli geçimsizlik başlamış. Boşanma davası açmışlar. Mal paylaşımı sırasında anlaşmazlık yaşamışlar, dükkan kirasını bölüşememişler. Onur bey bizi aradı, kirayı neden eşine gönderdiğimizi sordu. Biz de kontratı eşiyle yaptığımız için onun hesabına gönderdiğimizi söyledik. Aynı parayı kendisine de yatırmamızı istedi. Kabul etmedik. Olay günü, sabah bizi arayıp tehdit etti. 'Kirayı hesabıma yatırmazsanız o dükkanı yakarım. Ne size ne karıma yar etmem' dedi. Sesinden alkollü olduğunu anlaşılıyordu, öyle bir şey yapabileceğini tahmin etmedik. 2 saat sonra zaten haber geldi. Jandarma tarafından yakalanmış. İfadesinden sonra serbest bırakılmış" dedi.

'ÇOK ŞÜKÜR KİMSEYE BİR ŞEY OLMADI'

Herhangi bir can kaybının yaşanmadığını belirten Ürüncan "Bu olaydaki en büyük şansımız, kimseye bir zarar gelmemesi. Pazartesi olduğunu için işlerimiz az olur, biz de öğleden sonra restoranı açarız. İçeride kimsenin olmaması can kaybını önledi, kimse yaralanmadı. Sadece maddi kaybımız var. Yaklaşık 100 bin TL hasarımız var, restoran bir süre kapalı kalacak. Maddi hasar bir şekilde karşılanır ama manevi hasar kötü. Kendisinden şikayetçiyiz" diye konuştu.

Görüntü dökümü

-------------------------

-Restoranın kundaklama anı

-Belediye çalışanının yangına müdahalesi

-Kadir Ürüncan ile röp

====================================

EŞİNİN, BAŞINI DUVARA VURARAK ÖLDÜRDÜĞÜ FATİME TOPRAĞA VERİLDİ

KİLİS'te, tartıştığı eşi Muhammet Mahmut Özyer (29) tarafından dövülüp, başı duvara vurulan Fatime Gül Özyer, gözyaşlarıyla toprağa verildi.

Olay, 13 Ekim gecesi, Albay İbrahim Karaoğlan Mahallesi'nde meydana geldi. İddiaya göre, 20 gün önce 1 kız çocuğu dünyaya getiren Fatime Gül Özyer, 15 aylık eşi Muhammet Mahmut Özyer ile evde bilinmeyen nedenle tartışmaya başladı. Tartışmanın büyümesi üzerine Muhammet Mahmut Özyer, eşini tekme tokat döverek, başını duvara vurdu. Burnunda kırık oluşan Fatime'nin vücudunun çeşitli yerlerinde ise morluklar meydana geldi. Olay yerine gelen polis, yerde hareketsiz yatan Özyer'i Kilis Devlet Hastanesi'ne götürdü. Hastanedeki ilk müdahalesinin ardından Gaziantep'te özel hastaneye sevk edilen ve beyin kanaması geçirdiği belirlenen Özyer, dün öğle saatlerinde doktorların tüm müdahalelerine rağmen kurtarılamadı. Polis tarafından gözaltına alınan Muhammet Mahmut Özyer ise sorgusunun ardından mahkemece tutuklandı. 

Fatime Gül Özyer'in cenazesi, Adli Tıp Kurumu morgundaki otopsinin ardından babası Ahmet Bülbül tarafından alınarak, memleketi Kilis'e getirildi. Özyer, burada ailesi, yakınları ve mahallelinin katılımıyla Kayabaş Camii'nde kılınan cenaze namazının ardından defnedildi.

Fatime Gül Özyer'den geri 15 ay önceki düğününde oynadığı görüntüleri kalırken, 21 gün önce doğan kızına ise Simay adını verdiği öğrenildi.

Görüntü Dökümü

-----------------------

- Cenaze namazı kılınırken

- Cenaze aracına konulması 

- Fatma Gül'ün düğün töreni 

- Genel ve detay görüntüler

Haber-Kamera: Reşit ÇELEBİOĞLU-KİLİS-DHA

=========================================

PROF. DR. ORHAN OĞUZ, SON YOLCULUĞUNA UĞURLANDI

ESKİ Milli Eğitim Bakanı ve Marmara Üniversitesi'nin kurucu rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz (97), yine kurucusu olduğu Eskişehir Anadolu Üniversitesi'ndeki törenin ardından son yolculuğuna uğurlandı. Prof. Dr. Oğuz'ın kızı Sedefhan Oğuz, mezarlıkta kendisine teslim edilen Türk bayrağına bağrına basarak gözyaşı dökerken, babasının mezarını çiçeklerle donattı.

Eski Milli Eğitim Bakanı, Eskişehir Anadolu Üniversitesi Kurucusu ve Marmara Üniversitesi Kurucu Rektörü Prof. Dr. Orhan Oğuz, bir süredir yaşlılığa bağlı tedavi görürken, geçen salı günü hayatını kaybetti. Prof. Dr. Oğuz için dün kurucusu olduğu Marmara Üniversitesi İlahiyat Fakültesi Camii'nde cenaze namazı kılındı. Bugün ise Eskişehir'e getirilen Prof. Dr. Oğuz için yine kurucusu olduğu Anadolu Üniversitesi Atatürk Kültür Merkezi'nde (AKM) tören düzenlendi. Törene Prof. Dr. Oğuz'un kızı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, damadı Bora Gemicioğlu, torunları Zeynephan Gemicioğlu ile Aslıhan Oğuz, Eskişehir Valisi Erol Ayyıldız, Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen, AK Parti Eskişehir milletvekilleri Nabi Avcı, Harun Karacan ve Emine Nur Günay, CHP Eskişehir milletvekilleri Utku Çakırözer ve Jale Nur Süllü, MHP Eskişehir Milletvekili Metin Nurullah Sazak, Anadolu Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Fuat Erdal, Osmangazi Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Kemal Şenocak, Eskişehir Teknik Üniversitesi Rektörü Prof. Dr. Tuncay Döğeroğlu, eski Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, eski Başbakan yardımcılarından Beşir Atalay'ın yanı sıra çok sayıda akademisyen ile öğrenciler katıldı.

Polis tören mangası tarafından taşınan Prof. Dr. Oğuz'un Türk bayrağına sarılı cenazesi AKM salonuna getirildi. Sedefhan Oğuz, babasının tabutuna karanfil bırakırken gözyaşlarına hakim olamadı. Babası Prof. Dr. Oğuz'un ömrünü eğitime ve üniversitelere adadığını ifade eden Prof. Dr. Sedefhan Oğuz, "Türk eğitimine ömrünü adamış, bütün çalışma hayatı boyunca sadece Anadolu Üniversitesi ve Marmara Üniversitesi değil Türkiye'deki pek çok üniversitenin kuruluşuna öncülük etmiş, katkı sağlamış, hizmet etmiş ve gönülden hizmet etti. Oralara ömrünü vermiş. O zamanlar makam araçları yoktu, kendi kullandığı arabayla gidip gelirdi. Ben çocukluğumdan hatırlarım, hep babamı beklerdik. Hep üniversite ve okulların işleri hep öncelikli gelirdi. Sadece öğrencilerine, okullara değil. Elinin yettiği, yardımı dokunabilecek herkese yardım ederdi. Bu kadar iyilik yaptığı için, herkese dokunduğu için umarım ki mekanı cennettir. Biz böyle bir babanın kızı ve torunları olduğumuz için kendimizi çok şanlı addediyoruz. Babamı son anına kadar, elini tutarak son nefesini verdi. İyi bir Müslümandı, hacıydı. Ama hiçbir zaman hacı olduğunu dile getirmedi. Annemle ikisi dini vecibelerini yerine getirmiş. Dini bütün insanlardı. Ama göstermekten hoşlanmazlardı. Onun için eminim ki orada buluştularö şeklinde konuştu.

'HER MEZUN ÖĞRENCİ İÇİN ONA MİNNETLERİMİZİ İLETİYORUZ'

Anadolu Üniversitesi Rektör Prof. Dr. Fuat Erdal da Prof. Dr. Orhan Oğuz'u kaybetmenin derin üzüntüsünü yaşadıklarını belirterek, "Hocamızı kaybettik, bunun derin üzüntüsünü yaşıyoruz. Bir sistemi, bir üniversiteyi kurmak son derece zor ve bir o kadarda önemli. Orhan hocamız öyle güzel temeller atmış ki bugün Anadolu Üniversitesi dimdik ayakta. Edirne'den Kars'a, New York'tan Dubai'ye her yerde mezunlarımız var. Bu sistemde eğitim almış, her mezun verdiğimizde kendisine şükranlarımızı, minnettarlığımızı iletiyoruz. Onu rahmetle anıyoruzö dedi.

'ONA ÖĞRENCİLERİNİN DUASI YETER'

Eskişehir Büyükşehir Belediye Başkanı Yılmaz Büyükerşen ise 19 yaşında gazetecilik dönemde Prof. Dr. Orhan Oğuz ile tanıştıkları ve birlikte çalıştıkları zamanları anlattı. Büyükerşen, "Hocamızı anlatacak o kadar çok anım var. Bir tarihtir adeta hoca. Bugün onu doğduğu, büyüdüğü, hizmet vermek için çok zahmetler çektiği Eskişehir topraklarının koynuna hep beraber bırakacağız. Ebedi uykusuna orada uyuyacak ve bütün yetiştirdiği öğrenciler, akademisyenler ziyaret edip çiçeklerini belki değiştirecek, bakımlarını yapacak. Allah rahmet eylesin. Yattığı yer cennet olsun. Diplomalarının altında imzası olan öğrencilerin duaları ona fazlasıyla yeterö şeklinde konuştu.

Konuşmaların ardından Eskişehir müftüsü Bekir Gerek tarafından dua edilirken, Prof. Dr. Orhan Oğuz'un Türk bayrağına sarılı cenazesi polis tören mangası tarafından cenaze aracına taşındı ve Odunpazarı Belediyesi Mezarlığı'na getirildi. Burada tabutun üzerinden alınan Türk bayrağı kızı Prof. Dr. Sedefhan Oğuz'a teslim edildi. Kızı Oğuz, babasının mezarı başında Türk bayrağını bağrına basarak gözyaşı döktü.

ÇİÇEKLERLE DONATILDI

Edilen duaların ardından Prof. Dr. Orhan Oğuz, gözyaşlarıyla toprağa verilirken, mezarı çiçeklerle donatıldı. Prof. Dr. Orhan Oğuz'un kızı Sedefhan Oğuz, mezara karanfil bıraktı.

PROF. DR. ORHAN OĞUZ KİMDİR?

Eskişehir'de, 1924'te dünyaya gelen Orhan Oğuz, ilk, orta ve lise eğitimini burada bitirdi. Yükseköğrenimini İstanbul'da Yüksek İktisat ve Ticaret Okulu'nda tamamlayan Oğuz, daha sonra Fransa'ya gitti. Paris'teki Sorbonne Üniversitesi'nde hukuk doktorası yapan Oğuz, 1950 yılında yurda döndü. Meslek yaşamına İzmir Yüksek Ekonomi ve Ticaret Okulu'nda iktisat ve maliye dersleri vererek başlayan Oğuz, 1951-1955 yılları arasında Afganistan'ın Kabil Üniversitesi'nde 4 yıl öğretim üyeliği yaptı. Oğuz, akademik kariyerini sürdürdüğü İzmir'den Eskişehir'e gelerek 1958'de Anadolu Üniversitesi'nin temelini oluşturan Eskişehir İktisadi ve İdari İlimler Akademisi'ni kurdu. 11 yıl burada görev yapan Oğuz, 1969 yılında Akademi Başkanlığı'ndan ayrıldı. 1969 yılında Eskişehir Milletvekili olarak TBMM'ye giren Oğuz, Süleyman Demirel kabinesinde Milli Eğitim Bakanlığı yaptı. Prof. Dr. Oğuz bakanlık görevini 12 Mart 1971'e kadar sürdürdü. Bundan sonraki hizmetlerine parlamentoda 1977 yılına kadar devam eden Oğuz, 1978'de İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Başkanlığı'na seçildi. 1982 yılında İstanbul İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi Marmara Üniversitesi'ne, Eskişehir İktisadi ve Ticari İlimler Akademisi de Anadolu Üniversitesi'ne dönüştü. Marmara Üniversitesi'nin kurulma görevi, kurucu rektör olarak Prof. Dr. Orhan Oğuz'a verildi. 1992 yılında Marmara Üniversitesi Rektörlüğünden emekli olan Oğuz, 1996-1997 yıllarında RTÜK Başkanlığı yaptı.

Prof. Dr. Orhan Oğuz, merhume Güler Oğuz ile evli, iki çocuk, iki torun ve bir torun çocuğu sahibiydi.

Görüntü Dökümü

-----------------------

-Cenazenin salona getirilmesi

-Kızı Sedefhan'ın konuşması

-Rektör Fuat Erdal'ın konuşması

-Yılmaz Büyükerşen'in konuşması

-Dua edilmesi

-Cenazenin polis mangasıyla çıkarılması

-Mezarlıkta toprağa verilmesi

-Kızı Sedefhan'ın Türk bayrağına sarılması

-Babasının mezarına toprak atması

-Mezara çiçek ekilmesi

-Mezarlık girişi

-Genel görüntüler

=========================================

SÜT KAZANINDA BANYO YAPAN 2 İŞÇİ, BERAAT ETTİ (1)

Konya'da süt toplama merkezinde kazanda süt banyosu yaptığı iddiasıyla 2'şer yıldan 15'er yıla kadar hapis cezası istemiyle yargılanan, banyo yapan Emre Sayar ile o anları cep telefonuyla kaydedip görüntüleri paylaşan arkadaşı Uğur Turgut, beraat etti. 

(ARŞİV GÖRÜNTÜLERLE)

=========================================

MOBİL SAĞLIK EKİPLERİNDEN JANDARMA KONTROL NOKTASINDA AŞI VE ÇİÇEK

VAN'ın Erciş ilçesine 10 kilometre uzaklıktaki jandarma kontrol noktasında mobil sağlık ekipleri, sürücü ve yolculara Covid-19 aşısı yapıp, çiçek verdi. 

Sağlık Bakanlığı verilerine göre, Türkiye genelinde vaka oranı en az illerden olan ve 2'nci doz aşılama oranlarına göre de sarı kategoride yer alan Van'da aşılamayı artırmak için çalışmalar sürdürülüyor. Erciş Kaymakamlığı ve İlçe Sağlık Müdürlüğü bünyesinde görev yapan mobil ekipler, jandarma ekiplerinin görevli olduğu kontrol noktalarında aşı uygulaması yapıyor. 

İlçe Sağlık Müdürlüğü'nde görevli Dr. İhsan Toprak, "Jandarma ekiplerimiz vatandaşların kontrollerini yaparken bizler de aşı olmaları için ikna etmeye çalışıyoruz. İkna olan vatandaşları ambulansımıza davet ederek, aşılarını yapıyoruz. Ben ve 4 sağlıkçı arkadaşım, jandarma kontrol noktasında seyahat eden arkadaşlarımıza aşı yapıp, yapmadıklarını sorduk. Aşısını yapmayan vatandaşlarımıza aşı yapıp, kaymakamlığımızın gönderdiği çiçekleri takdim ettik" dedi

Daha önce aşı yaptırmadığını belirten Baran Doğan da "Van merkezden geliyorum. Jandarma kontrol noktasına geldiğimizde sağlık çalışanları bana aşı yapıp, yapmadığımı sordular. Ben de yoğun işlerimden dolayı fırsat bulup aşı yaptırmamıştım. Bunu fırsat bilip burada aşımı yapmak istedim. Sağlık çalışanları beni buradaki ambulansa davet edip aşımı yaptılar ve aşı yaptığım için bana çiçek takdim ettiler. Bu uygulamanın çok yerinde bir uygulama olduğunu söyleyebilirim. Görev yapan bütün sağlık çalışanlarına teşekkür ederim" diye konuştu. 

Görüntü dökümü

------------------------

-Jandarmanın araçları durdurması

-Sağlık çalışanlarının yolculara aşı yapıp, yapmadıklarını sorması

-Sağlıkçıların vatandaşlara aşı yapması

-Sağlıkçıların vatandaşa çiçek vermesi

-İhsan Toprak ile röportaj

-Baran Doğan ile röportaj

-Detaylar

====================================

BURDUR'DA BİLİM ŞENLİĞİ

BURDUR'da 4007 Tübitak Bilim şenlikleri Destekleme Programı kapsamında düzenlenen Burdur Bilim Şenliği'nin açılışı yapıldı. Kentte salı günü pazar esnafının tezgah kurup, satış yaptığı Uzay Çatı Halk Pazarı alanında düzenlenen bilim şenliği 3 gün sürecek.

Şenliğin açılışına Vali Ali Arslantaş, Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz, İl Emniyet Müdürü Ümit Bitirik, İl Jandarma Komutanı Albay Mustafa Güder, öğretmenler, öğrenciler ve veliler katıldı. Açılışta konuşan Vali Arslantaş, son dönemde bilimsel faaliyetler, araştırma geliştirme konularının ülke genelinde önem kazandığını söyledi. Bilimsel kapasitenin artırılması, kültürel faaliyetlere ağırlık verilmesinin önemini anlatan Vali Arslantaş, "Bu anlamda bu bilimsel yarışmalarla proje hazırlama ikliminin oluşturulmasına önemli katkılar sağlanmaktadır. Günümüzde bilgi ve teknolojide açık bir yarışın acımasız biçimde sürdüğü, ülkelerin bilgiye ulaşma konusunda pervasız bir rekabete giriştiği dönemleri yaşamaktayız" dedi.

Burdur Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz de eğitim kenti olarak anılan Burdur'da bilim şenliği yapılmasının önemli olduğunu söyledi. İl Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya ise şenliğin öğrenciler açısından faydalı geçeceğine inandığını belirtti. Şenlik kapsamında uygulamalı atölye çalışmaları yapılacağını, öğrencilerin bilim insanlarıyla birebir çalışacağını anlatan Kaya, şenlikte 4 sergi ve 4 söyleşi düzenleneceğini dile getirdi. Kaya, 636 etkinlik yapılacak şenliğe 11 bin öğrencinin katılmasını planladıklarını vurguladı.

Açılışta Güzel Sanatlar Lisesi öğretmen ve öğrencileri müzik dinletisi sundu. Halk Eğitim Merkezi ekibi de halk oyunu gösterisi yaptı. Protokol üyeleri, kurdele kesiminin ardından şenlik alanındaki atölyeleri gezdi.

TÜBİTAK tarafından desteklenen 'Burdur Bilim Şenliği' projesi kapsamında öğrenci, öğretmen ve katılanlar için 55 atölye tasarlandı. Bu atölyelerde katılımcılar ve üniversitelerden akademisyenlerin eğitim vereceği robotik kodlama, yazılım, yapay zeka, İHA yazılımı, nanoteknoloji, fen bilimleri, matematik gibi birçok etkinlik yapılacak. Drama, ebru sanatı, geri dönüşüm temalı sanatsal faaliyetlerin yanı sıra katılımcılar tarafından gökyüzü gözlemi de yapılacak.

Görüntü dökümü

-----------------------

- Katılanlar

- Vali Ali Arslantaş'ın konuşması

- Belediye Başkanı Ali Orkun Ercengiz'in konuşması 

- Milli Eğitim Müdürü Erdem Kaya'nın konuşması

- Atölyelerde yapılan etkinlikler

21 Eki 2021 - 16:07 - Gündem


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.Gaziantep Markaları

Gaziantep Time, Gaziantep ile özdeşleşen markaları ağırlıyor.

+90 (531) 795 75 40
Reklam bilgi