Erken tanı ve tedaviyle primer immün yetmezliklerden kaynaklanan sağlık sorunu en aza inecek

Primer İmmün Yetersizliğinin akraba evliliğinin sık olduğu toplumlarda daha yüksek oranlarda görüldüğünü vurgulayan Uzm. Dr. Gülistan Alpağat, Primer immün yetersizlik hastalığının tipine göre toplumdaki sıklık oranlarının değiştiğini ve kliniğin şüphenin tanı koymada en önemli basamak olduğunu belirtti.

Malatya Eğitim ve Araştırma Hastanesi tarafından 22-29 Nisan ‘Primer İmmun Yetmezlik (PİY) Farkındalık haftası kapsamında ‘İmmun Yetmezlik Hastalarına Daha İyi Bir Nefes’ sloganı ile hastalar, hasta yakınları, yardımcı sağlık personeli ve idari kadro ile hastane bahçesine fidan dikim etkinliği gerçekleştirildi.

Etkinlikte konuşan Alerji ve İmmünoloji Hastalıkları Uzmanı Uzm. Dr. Gülistan Alpağat, Primer İmmün Yetersizlik hakkında önemli bilgiler verdi.

Uzm. Dr. Gülistan Alpağat, bağışıklık sisteminde görev yapan hücre, hücrenin işlevini sağlayan bağ, enzim, uyarı ileten protein (sitokin), kompleman sistemindeki bir yapıtaşının doğuştan eksikliği veya yetersizliğine bağlı gelişen hastalıklara immün sistemin doğuştan kusurları veya Primer İmmün Yetersizlik denildiğini belirterek bu hastalığın görülme sıklığının 10 binde 1 civarında olduğunu ifade etti.

"Primer İmmün Yetersizliği akraba evliliğinin sık olduğu toplumlarda daha yüksek oranlarda görülüyor!"

Primer İmmün Yetersizliğinin akraba evliliğinin sık olduğu toplumlarda daha yüksek oranlarda görüldüğünü vurgulayan Uzm. Dr. Alpağat,  bu hastalığının tipine göre toplumdaki sıklık oranlarının değiştiğini belirtti.

"Klinik şüphe tanı koymada en önemli basamaktır"

Klinik şüphenin tanı koymada en önemli basamak olduğunu kaydeden Uzm. Dr. Gülistan Alpağat, erişkinlerde immun yetmezlik düşündüren durumları ise şöyle sıraladı:

"Aile öyküsü, bir yıl içerisinde 2’den fazla kulak enfeksiyonu, bir yıl içerisinde alerjik olmayan en az 2 kez geçirilmiş sinüs enfeksiyonu, bir yıldan uzun süre her yıl 1 kez zatürre geçirmiş olmak, kilo kaybıyla seyreden 6 haftadan uzun süren ishal öyküsü, tekrarlayan viral enfeksiyonlar (soğuk algınlığı, herpes, siğil, kondiloma) enfeksiyonları gidermek için tekrarlayan intravenöz (damar yoluyla) antibiyotik ihtiyacı, deri ve iç organların tekrarlayan derin abseleri, deri/mukozada dirençli pamukçuk ve mantar enfeksiyonları, normalde zararsız tbc benzeri mikroorganizmalarla enfeksiyon gibi şikayetlerden ikisi varsa bağışıklık kusuru veya immun yetmezlik için hastalar tetkik edilmelidir."

"Erken tanı ve tedaviyle primer immün yetmezliklerden kaynaklanan sağlık sorunu en aza inecek"

Primer İmmün Yetersizliğin yalnızca enfeksiyonlara yatkınlığın arttığı bir grup hastalık olmadığını söyleyen Uzm. Dr. Gülistan Alpağat, "İmmün yetmezlikte enfeksiyon dışı bulgular da görülür. Erken tanı ve tedaviyle primer immün yetmezliklerden kaynaklanan sağlık sorunu en aza inecek ve bu hastalıkların tedavilerinden kaynaklanan ekonomik yük önemli ölçüde hafifleyecektir. Hastalığın tipine göre, immünoglobulin yerine koyma tedavisi, koruyucu antibiyotik, mantar enfeksiyonlarından korunma, yaşam koşullarının enfeksiyonlardan korunacak şekilde düzenlenmesi, gerekiyor ise kemik iliği transplantasyonu ve bazı hastalıklarda yeni nesil monoklonal antikor tedavileri önerilmektedir." ifadelerini kullandı.

30 Nis 2024 - 19:23 Malatya- Sağlık


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Haber ajansları tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.