Peygamber Sevdalıları Kudüs Günü'nde Mescid-i Aksa'ya ses verdi

​Peygamber Sevdalıları Vakfı, Dünya Kudüs Günü dolayısıyla düzenlediği basın açıklamalarında Kudüs'ün özgürleşmesi yolunda sadece Filistinlilere değil; Müslüman idarecilere ve ümmete büyük görevlerin düştüğüne dikkat çekti, önemli çağrılarda bulundu.

+8
Haber albümü için resme tıklayın

Peygamber Sevdalıları Vakfı, Ramazan ayının son Cuma günü olarak ilan edilen Dünya Kudüs Günü dolayısıyla birçok il ve ilçede kitlesel basın açıklamaları düzenledi.

Merkezi camilerde kılınan Cuma namazının ardından yapılan kitlesel basın açıklamalarına halk yoğun ilgi gösterirken sık sık tekbirler getirildi, işgalci siyonist rejim telin edildi.

Diyarbakır'da Ulu Camii önünde düzenlenen kitlesel basın açıklamasına da halkın yanı sıra HÜDA PAR yetkilileri ve İslami sivil toplum kuruluşlarının temsilcileri destek verdi.

Buradaki basın açıklamasını Vakıf adına Menaf Adıyaman okudu.

Adıyaman, açıklamasına, "Yerin ve göğün yegâne sahibi olan Yüce Rabbimize Hamd–u Senalar, Rehberimiz Hz. Muhammed Mustafa’ya salat–u selam olsun. Ve yine selam O’nun ehli beytine, ashabına, Salihlere, Şehitlere, Sıddıklara ve yüreği Kudüs aşkı ile çarpan tüm Müslümanlara olsun." ifadeleriyle başladı.

Kudüs ve Mescidi Aksa'nın Allah'ın (celle celalühü) mukaddes kıldığı mekân, Müslümanların ilk kıblesi, 3. Harem–i Şerif ve Kutlu Nebi’nin miraç noktası olduğunu belirten Adıyaman, Kudüs'ün ayrıca Müslümanların, ümmetin vahdet ve birliğinin sembolü olduğuna dikkat çekti.

"Kudüs düştüğünde ümmet düşer"

Ümmetin, Kudüs'le izzet kazandığını, onsuz da esareti yaşadığını belirten Adıyaman, "Kudüs düştüğünde ümmet düşer, Kudüs düştüğünde insanlık düşer. Bu dava ümmetin ortak davasıdır. Kudüs İslam ümmetinin onurudur, izzetidir, şerefidir. Müslümanlar, Kudüs’ü özgürleştirmek ve işgalci Siyonistlerden temizlemek ile mükelleftirler." dedi.

Bir asra yakındır ümmetin ilk kıblesi, İslam’ın mukaddes topraklarının İslam’ın ve Müslümanların en azılı düşmanları olan Siyonist Yahudilerin işgali altında olduğunu hatırlatan Adıyaman, "Büyük şeytan Amerika ve İslam düşmanı Batılı devletlerin desteğiyle barbar Siyonistler İslam ümmetinin onuruna, izzetine, namusuna, kutsallarına göz dikmiş, saldırmaktadır. Siyonist katiller ilk kıblemiz Mescid–i Aksa’nın hürmetini ayaklar altına almakta, orada ibadet eden Müslümanlara saldırmakta, en kutsal üçüncü mabedimize necis çizmeleri ile girmektedirler." diye konuştu.

"İslam şehirleri de benzer tabloyla karşı karşıya…"

Adıyaman, "Her gün Kudüs’ten, Filistin’in diğer şehirlerinden gelen cinayet ve katliam görüntüleri ekranlara düşmekte; Siyonistler kadın çocuk, genç yaşlı dinlemeden mazlum Filistin halkını katletmektedir. Bu katiller sürüsüne dur denilmezse bugün Kudüs’ün esaret altında olması gibi, yarın İstanbul, Tahran, İslamabad, Kahire, Mekke, Medine ve diğer İslam şehirleri de benzer tabloyla karşı karşıya kalacaktır." uyarısında bulundu.

"Bu mübarek topraklar için mücadele etmek, sadece Filistin halkına bırakılacak bir sorumluluk değildir"

Adıyaman, açıklamasının devamında şunları söyledi:

Ey İslam ümmeti! Ey Müslüman idareciler! Ey İslam âlimleri, kanaat önderleri, aydınlar, hürriyetlerine düşkün mü’minler! Gözlerinizi açın! Ümmete emanet olarak bırakılmış olan bu mübarek topraklar için mücadele etmek, sadece Filistin halkına bırakılacak bir sorumluluk değildir. Tüm ümmet yaşananlardan sorumludur ve Kudüs’ün yeniden fethinde, gücü nispetince mesuliyet taşımaktadır. Filistinli Müslümanlar, bütün İslam âleminin yükünü omuzlarında taşıyarak ümmetin izzetini korumaya çalışmaktadırlar. Bakınız aziz İslam kahramanlarının neler yaptıklarına! İntifada Siyonist işgalcilerin de kalbine dayandı. Artık sözde başkentlerinde bile Müslümanların kahredici direnişlerinden emin olmayan, sokaklarda korka korka dolaşan Siyonistler var. Allah’ın izniyle direniş şahlanıyor! Batı Şeria, işgal altındaki 1948 toprakları ve bütün Filistin birer Gazze olma yolunda! Yeni bir intifadanın ayak sesleri Siyonist işgalcilere kâbuslar yaşatıyor. Siyonist işgalcilerin yıkılışı yakındır! Bu, Allah’ın ve O’nun Resulünün müjdesidir.

Bugün bizler de bu davaya sahip çıkmaz ve Kudüs’ün özgürlüğü için üzerimize düşen vazifeleri yerine getirmezsek, hepimiz vebal altında kalırız. Zalimlerin esareti altında, zillet içerisinde debelenir ve ebedi âlemde de hesabını veremeyiz. Müslümanların ortak davası olan Kudüs’ü ümmetin vahdetine vesile kılmak, ihtilaf ve suni ayrılıkları bu dava için bir tarafa bırakmak ve siyonist işgal rejimine karşı yekvücut olmak gerekmektedir.

"Ümmet Kudüs’ü, Kudüs ümmeti özgürleştirecek"

Bu günün Dünya Kudüs Günü olduğunu hatırlatan Adıyaman, "Bugün Müslümanlar dünyanın dört bir tarafında meydanlara akın etmiş, Kudüs davası için bir araya gelmiş vaziyette. Bugün günlerden Kudüs! Ümmet evlatlarının elleri Kudüs için duada… Yükselen haykırışlar Kudüs için! Gün; Kudüs için feryat etme, fedakârlık yapma, Kudüs davasını omuzlama, Kudüs için feda olma günüdür! Ümmetin özgürlük ve izzeti Kudüs’ün özgürlük ve izzetine bağlıdır çünkü… Gelin hangi millet, parti, tarikat, cemaat ve hareketten olursak olalım, vahdet ve uhuvvet içerisinde, Allah’a dayanarak Kudüs’ün düşmanlarına karşı mücadele edelim! Kudüs’ü özgürleştirerek ümmete özgürlük, bağımsızlık ve izzet yolunu açalım!" dedi.

Adıyaman, açıklamasının sonunda, "Bu vesileyle tüm Müslümanların Kudüs Günü’nü tebrik ediyor, en kısa zamanda bu günün özgür Kudüs’te ve Mescidi Aksa’da kutlanmasını Yüce Rabbimizden diliyor, bu dava uğrunda mücadele eden ve bedel ödeyen tüm kardeşlerimizi minnetle yâd ediyoruz. Rabbimiz, bizleri de bu yüce dava uğrunda mücadele eden şerefli kullarından eylesin." temennilerinde bulundu.

29 Nis 2022 - 14:34 - Gündemgöndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Gaziantep Time Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Gaziantep Time hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.

Anadolu Ajansı (AA), İhlas Haber Ajansı (İHA), Demirören Haber Ajansı (DHA), Anka Haber Ajansı (ANKA) tarafından servis edilen tüm haberler Gaziantep Time editörlerinin hiçbir editöryel müdahalesi olmadan, ajans kanallarından geldiği şekliyle yayınlanmaktadır. Sitemize ajanslar üzerinden aktarılan haberlerin hukuki muhatabı Gaziantep Time değil haberi geçen ajanstır.