Malzemeler:
- 2 su bardağı un
- 2 adet büyük boy yumurta
- Bir tutam tuz
- Un (yoğurma ve açma işlemleri için kullanılacak)

Yapılışı:
1. Bir karıştırma kabına unu alın. Ortasını havuz şeklinde açın.
2. Yumurtaları havuzun içine kırın ve tuz ekin.
3. Yumurtaları çatalla karıştırarak hafifçe karıştırın.
4. Ardından yumurtaları, unun yavaş yavaş kenarlarından içeriye doğru karıştırarak una ekleyin.
5. Unu tamamen yumurtalarla karıştırın ve biraz un serperek elinizle yoğurmaya başlayın.
6. Hamuru yoğurmak için masa üzerine un serpin ve hamuru üzerine aktarın.

*Püf noktası 1: Hamuru yoğururken un eklemek gerekebilir, ancak azar azar eklemeye özen gösterin. Hamurun kıvamı yumuşak, elastik ve yapışkan olmamalı. Yoğurma işlemi sırasında gerektiğinde biraz su veya un ekleyebilirsiniz.

7. Hamuru elinizle yoğurmaya devam edin. Yaklaşık 10-15 dakika boyunca yoğurarak hamurun elastik hale gelmesini sağlayın. Hamur iyice pürüzsüzleşinceye kadar yoğurun.

*Püf noktası 2: Elde ettiğiniz hamuru yaklaşık 30 dakika kadar dinlendirin. Böylece hamurun elastikiyeti artacak ve daha kolay açılacak.

8. Dinlenen hamuru ikiye bölün. İlk parçayı alın ve un serptiğiniz tezgah üzerine yerleştirin. Hafifçe unlayarak hamuru merdane yardımıyla açmaya başlayın.

9. Hamuru yuvarlak şekilde açarken sürekli olarak merdaneyle nazikçe bastırın ve hamuru istediğiniz kalınlığa getirin. İncelmemesi için yeterli un ekleyerek hamuru açmaya devam edin.

10. Hamurun istediğiniz şekile geldiğinde (genellikle dikdörtgen veya fettuccine şeklinde) istediğiniz büyüklükte kesin. Baka parçaya geçmeden önce üzerine biraz un serpin ve hafifçe genişletin. Bu aşamada hamuru kurumasını önlemek için biraz un serpebilirsiniz.

11. Diğer yarım hamuru aynı yöntemle açıp kesin. Taze makarnanız hazır!

*Püf noktası 3: Açtığınız taze makarnayı hemen pişirmek istemiyorsanız, buzdolabında saklayabilirsiniz. İnce bir tabaka halinde tezgaha serin, üstünü nemli bir bezle örtün ve buzdolabında en fazla bir gün bekletin.

Taze makarnayı kaynar tuzlu suya atın ve al dente şekilde pişirin. Pişirdikten sonra istediğiniz sosla servis edebilirsiniz.

Taze makarna yapımında püf noktaları doğru kıvamda hamur elde etmek, hamuru yeterli süre dinlendirmek ve unlamak, geniş açmak ve kesmek için yeterli un kullanmaktır. Denemelerinizde başarılar dilerim! Afiyet olsun!